Zdravý životní styl: Klíč k silné imunitě

Dobře fungující obranyschopnost je základem pro prevenci nemocí, opar nevyjímaje. Připomeňte si, co všechno můžete udělat pro udržení silné imunity a jak postupovat, když oslabená imunita potřebuje vzpruhu.

Zdravý životní styl

Péče o imunitu a životní styl se vyplatí

Imunitní systém chrání tělo před infekcemi způsobenými bakteriemi, viry a dalšími mikroorganismy. U obranyschopnosti jednoznačně platí rovnice: čím silnější imunita, tím méně nemocí a lehčí průběh případných onemocnění. Dobrá funkce imunitního systému jde ruku v ruce se zdravým životním stylem, a to jak na poli stravy, pohybu a odpočinku, tak u dalších návyků. Lékaři z Harvardské univerzity při dlouhodobém sledování desítek tisíc dospělých navíc zjistili, že dodržování hlavních zásad zdravého životního stylu výrazně prodlužuje délku života – u žen o 14 let, u mužů o 12 let.

Zdravý životní styl – co je důležité?

Kvalitní strava

Jídelníček, který obsahuje dostatek všech nezbytných živin, je základem pro dobré fungování celého organismu včetně imunity. Nedostatek některých vitaminů a minerálů, jako je zinek, selen, železo, kyselina listová nebo vitaminy A, B6 a C může měnit reakce buněk imunitního systému.

  • Zdravým a čerstvým jídlem tedy „krmíte“ nejen sebe, ale i svoji imunitu.
  • Naopak polotovary a mražená jídla neposkytují zdaleka tolik živin jako pokrmy ze základních surovin. Obsahují navíc vyšší obsah soli, tuku, sladidel, konzervantů a dalších nežádoucích látek.

Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb a cvičení mají prokazatelně pozitivní účinky na celý organismus. Odborníci doporučují 2,5 až 5 hodin středně intenzivní aerobní aktivity týdně.

  • Fyzická aktivita pomáhá udržovat správnou hmotnost, posiluje svaly celého těla a funguje jako prevence zranění.
  • Sport zlepšuje náladu, dodává tělu energii a přispívá ke kvalitnímu spánku. I ten je pro imunitní systém nutností.

Správná hmotnost

Kilogramy navíc znamenají zbytečnou zátěž pro celé tělo. Udržování správné hmotnosti pomáhá chránit organismus před srdečně-cévními chorobami, vysokou hladinou cholesterolu nebo cukrovkou 2. typu.

Život bez cigaret

Při kouření se do těla uvolňuje velké množství škodlivých látek. Cigarety jednoznačně poškozují zdraví a zkracují očekávanou délku života.

Pití alkoholu s mírou

Zdravý životní styl neznamená automaticky nutnost vzdát se zcela alkoholu. Neměli byste ale překračovat doporučené přiměřené množství alkoholu, které u žen znamená jedno „malé pivo“ nebo malou skleničku vína za den. U mužů je akceptovatelné množství nepatrně vyšší – „velké pivo“ a „dvojka vína“.

Podpora imunitního systému: proč a jak

Bez správně fungující imunity by člověka neustále sužovaly různé nemoci, jejich průběh by byl komplikovanější a příznaky nemoci závažnější. Nejlepší způsob, jak se o imunitní systém průběžně starat, je dodržovat dlouhodobě pravidla zdravého životního stylu. Jednorázová megadávka vitaminů není pro imunitu tou správnou cestou.

  • Velkou pomocí pro správně naladěný imunitní systém je dostatek odpočinku a co nejmenší množství stresu.
  • Nezapomínejte, že s přibývajícím věkem se kvalita obranyschopnosti zhoršuje a tělo se stává náchylnějším k infekcím.

Příznaky oslabené imunity

Oslabená imunita může mít mnoho příčin – od vrozených a získaných poruch imunitního systému, přes nedostatečný příjem vitaminů a minerálů až po různá onemocnění. Oslabená imunita znamená větší náchylnost k infekcím i jejich složitější léčbu.

  • Příznakem oslabené imunity mohou být také trávicí potíže a snížená chuť k jídlu.
  • Při oslabené imunitě se častěji objevují kožní infekce či opary na rtu.

Pokud se potýkáte s oslabenou imunitou, měli byste hodně dbát na hygienu rukou, omezit nebo úplně vynechat kontakt s nemocnými lidmi a zvážit posílení organismu pomocí doplňků stravy. Při potížích s imunitou se vyplatí vybírat ty, které obsahují mj. vitaminy A, D, E, železo a zinek.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

Opar u dětí: Jak ho poznat a léčit?

Opar na rtu se netýká jen dospělých. Tento nepříjemný problém může kdykoliv postihnout i děti.

Číst více
léčba oparu

Léčba oparu na rtu: jak se rychle zbavit nepříjemných puchýřků?

Opar na rtu probíhá v několika fázích, které trvají dohromady dva až čtyři týdny.

Číst více
Jak dlouho je opar infekční

Jak dlouho je opar infekční?

Riziko nákazy nepodceňte v žádné fázi oparu.

Číst více