Opar nejen na rtu… Kde všude se může objevit?

Když se řekne opar, většina lidí si představí bolavý puchýřek na rtu. Opar se ale může objevit i na dalších částech těla.

Opar



Opary nejsou jen záležitostí rtů. Objasníme, kde a proč se může opar vyskytnout a poradíme, jak postupovat při různých typech oparu, jako je pásový opar, opar v oku a další.

Opar v oku aneb obličej v ohrožení

Typickým místem, kde se při nákaze virem herpes simplex typu 1 objeví opar, je ret. Puchýřky a vřídky se při tomto onemocnění ovšem nemusí objevit výhradně na rtu, postihnout vás může také opar v puse nebo opar v nose. Důvodem je vysoká nakažlivost tohoto onemocnění a snadný přesun oparu na další místa, pokud nakažený člověk nedodržuje pečlivou hygienu a další režimová opatření. Velmi rizikovým místem na obličeji jsou zejména oči.

  • Opar v oku většinou postihuje rohovku a projeví se bolestí, zarudnutím či zánětem.
  • Na horním víčku se objevují červené puchýřky.
  • Pokud jsou zasaženy hlubší struktury v oku, může dojít k závažnějšímu postižení tkání, chronickému zánětu a poškození zraku.
  • Včasná léčba antivirotickými léky může zabránit trvalému poškození oka.

Zkušený oční lékař rozpozná opar v oku při vyšetření v ordinaci, může ale využít také stěr z postiženého místa. Laboratorní vyšetření při oparu prokáže přítomnost viru HSV-1.

Genitální opar: co má společného s oparem na rtu?

Opar v oblasti genitálií je způsoben virem herpes simplex, ovšem typu 2. Tento virus se přenáší stejně jako HSV-1 přímým kontaktem s nakaženou osobou – jedná se především o polibky, sexuální aktivity nebo kontakt „kůže na kůži“ v místě výskytu oparu.

  • Genitální opar se objevuje v oblasti genitálií, konečníku i na vnitřní straně stehen.
  • Puchýřky svědí a může je doprovázet bolest při močení.
  • Léčbu stanovuje vždy lékař a spočívá v užívání antivirotických léků. Doplňkem mohou být antivirotické krémy. Jako prevence mohou být užitečné kapsle obsahující zinek a lysin, které mohou pomoci v prevenci oparů a posílit imunitní systém.
  • Čím dříve se začnou užívat vhodné léky, tím rychleji mohou puchýřky zmizet. Zabrání se také jejich šíření nebo zhoršení.

Pásový opar – další herpetické onemocnění

Mezi herpetické viry patří také virus varicella zoster, který je zodpovědný za pásový opar. Toto infekční kožní onemocnění odborně nazývané herpes zoster se projevuje bolestivou palčivou vyrážkou. Typickým místem výsevu je jedna strana trupu. Na stejné straně těla se může objevit také opar na tváři. Ke kožním projevům se přidává horečka, zimnice a bolest hlavy. Puchýřky vymizí obvykle do 4 týdnů.

Pásový opar postihl v ČR v roce 2023 celkem 3848 osob.

Zajímavost

Jak vznikne pásový opar?

Virus varicella zoster způsobuje plané neštovice a po jejich prodělání může v těle dojít k opětovné aktivaci viru a propuknutí pásového oparu.

Jak se léčí pásový opar?

Při léčbě se využívají antivirotika, léky proti bolesti a horečce a lokální přípravky na ošetření puchýřků. Při hojení se potřeba myslet na přísun vitaminů (zejména B, C) a zinku na podporu imunity.

Při onemocněních způsobených virem herpes simplex je vhodné posílit imunitu: dobrý efekt má stopový prvek zinek a aminokyselina lysin.

Tipy

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

Opar u dětí: Jak ho poznat a léčit?

Opar na rtu se netýká jen dospělých. Tento nepříjemný problém může kdykoliv postihnout i děti.

Číst více
léčba oparu

Léčba oparu na rtu: jak se rychle zbavit nepříjemných puchýřků?

Opar na rtu probíhá v několika fázích, které trvají dohromady dva až čtyři týdny.

Číst více
Jak dlouho je opar infekční

Jak dlouho je opar infekční?

Riziko nákazy nepodceňte v žádné fázi oparu.

Číst více