Opar na rtu: Jak rozpoznat nepřítele?

Opar na rtu je jednoznačně nevítaným společníkem, který se většinou ohlásí v nejméně vhodnou dobu. Víte, jaké příznaky oparu jsou typické? Přehledné shrnutí projevů tohoto onemocnění napoví, jak poznat opar na rtu.

Co je to opar

Opar (někdy označovaný jako herpes) rozhodně není jen kosmetický problém. Jedná se o nakažlivé virové onemocnění, které způsobuje virus herpes simplex typu 1 (HSV-1). Pro tento virus je charakteristické, že pokud se jím jednou nakazíte, zůstane vám v organismu po celý život. Virus se může kdykoliv znovu „probudit“ a způsobit opar na rtu opakovaně.

  • Virus herpes simplex 1 je přítomen v těle u téměř 70 % lidí mladších 50 let.
  • HSV-1 se obvykle usadí v nervových tkáních, kde „čeká“ na oslabení organismu nebo jinou situaci, ve které způsobí výsev oparu na rtu.
  • Celkový počet nemocných v evropském měřítku v současnosti mírně klesá – jedním z důvodů může být i důraz na pečlivější hygienu.

Příznaky oparu: brnění, puchýřky a pak strupy

Lidé, kteří se potýkají s opary opakovaně, dobře poznají, kdy se opar hlásí o slovo. Opar na rtu totiž probíhá v několika fázích a zkušení pacienti již na počátku onemocnění tuší, že se jim zanedlouho objeví na rtu puchýřky. Pokud se ale jedná o první zkušenost s oparem, nemusí být hned na počátku zřejmé, o jaký problém se jedná. Mezi první příznaky oparu patří „jen“ brnění a drobné puchýřky se objevují až posléze.

  • K počátečnímu brnění, svědění a pálení se může přidávat zduření rtu.
  • Krátce na to se objeví malé puchýřky, které jsou naplněné tekutinou. Ret s puchýřky je bolestivý.
  • Za několik dní začnou puchýřky praskat a na rtu se objeví mokvající vřídek.
  • Následuje vysychání puchýřků a na rtu vznikají stroupky.

Celý proces obvykle zabere minimálně dva týdny, než se ret s oparem zahojí. Stroupky navíc mohou při pohybu rtů (mluvení, jídlo, smích) opakovaně praskat, což dobu hojení prodlužuje.

U oparu platí stejné pravidlo jako u mnoha dalších nemocí – čím dříve začnete s léčbou, tím rychleji se opar zahojí.

Opar není to samé jako aft

Afty, drobné bolestivé vřídky, které se čas od času vyskytnou v ústech u dospělých i dětí, nemají s oparem nic společného. Nejsou totiž způsobeny virem herpes simplex typu 1. Mohou se ale stejně jako opar objevit ve chvíli, kdy je organismus oslabený nebo když bojuje s nějakou infekcí.

Co byste ještě měli vědět o oparu:

  • Přípravky proti oparům je vhodné začít používat hned v první fázi, tedy když začne ret brnět a svědit.
  • Při léčbě dbejte na podporu imunity. Dobrou volbou mohou být kapsle obsahující zinek a lysin, které mohou pomoci v prevenci oparů a posílit imunitní systém. Výhodou je, že užíváním kapslí se vyhnete častému dotýkání postiženého místa při aplikaci krémů, což snižuje riziko šíření infekce.
  • Pokud se stav nezlepší během dvou týdnů, je vhodné vyhledat lékaře. Doplňkem mohou být antivirotické krémy. Jako prevence mohou být užitečné 
  • Nezapomínejte, že opar je nakažlivý a přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

Opar u dětí: Jak ho poznat a léčit?

Opar na rtu se netýká jen dospělých. Tento nepříjemný problém může kdykoliv postihnout i děti.

Číst více
léčba oparu

Léčba oparu na rtu: jak se rychle zbavit nepříjemných puchýřků?

Opar na rtu probíhá v několika fázích, které trvají dohromady dva až čtyři týdny.

Číst více
Jak dlouho je opar infekční

Jak dlouho je opar infekční?

Riziko nákazy nepodceňte v žádné fázi oparu.

Číst více