Jak dlouho je opar infekční?

Riziko nákazy nepodceňte v žádné fázi oparu.

Jak dlouho je opar infekční

Lidé s oparem na rtu mívají mnoho otázek na téma přenos oparu. Na dotazy typu „kdy je opar infekční“ a „jak se přenáší opar“ přinášíme jasné odpovědi. Přidáváme také praktické tipy, jak riziko nákazy co nejvíce zmírnit.

Nákaza může přijít kdykoliv

Opar na rtu, někdy nazývaný cizím slovem herpes, je velmi nakažlivé onemocnění. Způsobuje ho virus herpes simplex typu 1 (HSV-1), který patří mezi běžné a vysoce nakažlivé viry. Opar můžete chytit od osoby, která se s onemocněním zrovna potýká, ale také od člověka, který zatím žádné viditelné projevy nemá.

  • Opar je nakažlivý ve všech fázích, nejvíce ale ve chvíli, kdy je na rtu mokvající vřídek.
  • Za zcela bezpečné se nedá považovat ani pozdější stádium strupu. I v této fázi se může opar přenést na další osobu.

Na řadu tedy přichází otázka, kdy už není opar infekční. Riziko nákazy odpadá až po úplném zahojení oparu, což obvykle trvá alespoň dva týdny. Je ale potřeba si uvědomit, že prodělání oparu na rtu neznamená doživotní imunitu – opar se může opakovaně vracet. Lidé, kteří tzv. „trpí na opary“, často poznají, že se opar blíží. Znají také svoje rizikové faktory, u někoho to může být horečka nebo nachlazení, u jiného se opar objevuje ve stresových situacích.

Opar na rtu a jeho přenos

Všeobecně lze říci, že opar se přenáší osobním stykem s nakaženým člověkem. Nemusí se přitom nutně jednat například o polibky, k přenosu může dojít v rámci rodiny i při běžném každodenním soužití. Příčinou nákazy samozřejmě může být kontakt s předměty, které používala nakažené osoba. HSV-1 se přenáší slinami, proto jsou rizikové zejména:

  • příbory a nádobí,
  • hrnky, brčka, lahve na pití,
  • ručníky,
  • kosmetika (pomůcky na zubní hygienu, balzám na rty a další).

Jak se chránit před oparem? A jak ochránit svoje okolí?

Jakmile se pro vás opar stane aktuálním tématem v pozici pacienta nebo při sdílení domácnosti s nakaženou osobou, pamatujte na těchto pět zásad:

  1. Vyhýbejte se blízkému kontaktu s člověkem, který má opar. To platí až do úplného zahojení a vymizení strupů, které vznikají po vysychání puchýřků.
  2. Nedotýkejte se oparu, pokud si ho zrovna neošetřujete krémem nebo náplastí na opary.
  3. Po ošetření si vždy pečlivě umyjte ruce. Opar by se mohl rozšířit i na další části obličeje.
  4. Pokud máte opar, buďte ohleduplní a nechoďte na návštěvu tam, kde je miminko nebo člověk s oslabenou imunitou. Opar pro ně může být velmi rizikový.
  5. Při oparu můžete posílit obranyschopnost vhodnými doplňky stravy. Ty, které obsahují zinek a lysin, například ve formě kapslí, mohou pomoci také v prevenci oparů a ochránit vás před nákazou.

Navíc kapsle obsahující zinek a lysin mohou posílit imunitní systém a pomoci v prevenci vzniku oparu. Další výhodou je, že užíváním těchto kapslí se můžete vyhnout častému dotýkání se postiženého místa, například při aplikaci léčivých krémů, což snižuje riziko šíření infekce na další části obličeje.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Zdroje

Další články

Opar u dětí: Jak ho poznat a léčit?

Opar na rtu se netýká jen dospělých. Tento nepříjemný problém může kdykoliv postihnout i děti.

Číst více
léčba oparu

Léčba oparu na rtu: jak se rychle zbavit nepříjemných puchýřků?

Opar na rtu probíhá v několika fázích, které trvají dohromady dva až čtyři týdny.

Číst více
Opar v těhotenství

Opar v těhotenství: Zbavte se ho bezpečně

Opar na rtu v těhotenství je poměrně běžný zdravotní problém a zkušenost s ním má řada nastávají...

Číst více